Warsztat Terapii Zajęciowej w Baranowie Sandomierskim rozpoczął działalność 15.09.1999 r. Jednostką tworzącą i prowadzącą jest Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Warsztat jest placówką pobytu dziennego i realizuje zadania w zakresie rehabilitacji zawodowej, społecznej i ruchowej, zmierzające do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności, niezbędnych do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia. Działalność WTZ jest finansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – 90% oraz Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu – 10%. Obecnie uczęszcza do niego 40 osób niepełnosprawnych. Warsztat posiada własny środek transportu, którym uczestnicy dowożeni są na zajęcia bezpłatnie. W Warsztacie prowadzone są głównie zajęcia praktyczne, organizowane w 5-osobowych grupach terapeutycznych, prowadzonych pod kierunkiem instruktorów terapii zajęciowej.
Uczestnicy mogą wybierać między zajęciami na 8 pracowniach.
v W pracowni dnia codziennego uczestnicy zajmują się codziennym przygotowaniem drugiego śniadania, sprzątają po posiłkach, biorą udział w opracowywaniu jadłospisu, poznają zasady racjonalnego żywienia oraz dostosowania potraw do okoliczności. Obok wypieków i przygotowywania dań obiadowych, jest czas na zapoznanie się z zasadami dobrego zachowania się przy stole, dekorowaniem i ekonomicznym treningiem kulinarnym.
v Pracownia stolarska stworzona została przede wszystkim po to, aby poprawić osobom niepełnosprawnym funkcje manualne. Uczestnicy przyswajają sobie umiejętności z zakresu drobnej stolarki, przygotowują ramki do obrazów, proste półki, skrzynie czy kompostowniki. Bardzo ciekawymi i oryginalnymi pracami są także rzeźby, najczęściej wykonywane z drewna lipowego o tematyce ludowej i sakralnej. Praktyczne zastosowanie nabytych umiejętności pozwala uczestnikom na dokonywanie rożnych drobnych napraw na terenie Warsztatu.
v W pracowni krawieckiej osoby niepełnosprawne mogą poznać podstawy szycia ręcznego i maszynowego oraz prostego kroju. Uczą się tutaj wykonywania prostych czynności krawieckich takich jak fastrygowanie, szycie, przyszywanie guzików oraz wyszywanie ściegiem łańcuszkowym. Różnymi technikami szycia wykonywane są: fartuszki i rękawice kuchenne, poduszki i narzuty patchworkowe, zabawki, woreczki itp.. Zdobyte w trakcie zajęć umiejętności są wykorzystywane podczas różnego rodzaju drobnych przeróbek i napraw odzieży. Uczestnicy zajęć tej pracowni wykonują także elementy do stroików świątecznych.
v W pracowni rzemiosł różnych i prac użytecznych uczestnicy kształtując koordynację wzrokowo-ruchową, obdarzają świat prawdziwymi dziełami sztuki. Są to piękne obrazy haftowane metodą krzyżykową i gobelinową, głównie o tematyce sakralnej. Dużym zainteresowaniem cieszą się również hafty okolicznościowe. Dodatkowo w pracowni powstaje różnego rodzaju biżuteria (bransoletki, kolczyki, korale, wisiorki) oraz świece zapachowe. Uczestnicy tej pracowni specjalizują się także w wykonywaniu odlewów gipsowych i przygotowywaniu pięknych stroików świątecznych.
v Podobnie na pracowni plastycznej obcowanie ze sztuką oraz przebywanie w świecie piękna, pozwala uczestnikom na wyzwolenie pozytywnych emocji. Wpływa również korzystnie
na wzrost samoocena, a także pozwala poznać wartość pracy i umiejętność współdziałania w grupie. Wykonywane są tutaj przede wszystkim stroiki i kartki świąteczne, obrazy malowane na szkle i płótnie, oraz akwarele. Metodą odlewu gipsowego wykonywane są różnego rodzaju prace, najczęściej wykańczane efektem postarzania. Powstają również przedmioty dekorowane metodą decoupage.
v W pracowni ceramicznej poprzez formowanie i lepienie w glinie rozwijana jest sprawność manualna, wyzwalane są zainteresowania artystyczne, oraz zostaje poruszana wyobraźnia. Wszelkie te działania wymagają integracji, współpracy i wzajemnej pomocy uczestników. Powstają tu głównie: donice, flakony, dzbany, talerze, misy, szkatułki, a także piękne stroiki świąteczne. Jednak obecnie największym zainteresowaniem cieszą się anioły w postaci stojących figurek i do powieszenia.
v W pracowni przyrodniczej w zależności od pory roku, zajęcia odbywają się w budynku lub w ogródku przywarsztatowym. Uczestnicy zajmują się pielęgnacją kwiatów oraz w okresie wiosenno-letnim dbają o klomby i krzewy ozdobne przed budynkiem. Uprawiają i pielęgnują warzywa, które następnie wykorzystywane są do przygotowywania posiłków na pracowni dnia codziennego. Ponadto, tworzone są stroiki okolicznościowe z naturalnych surowców, pozyskanych podczas spacerów plenerowych. Również z surowców naturalnych czerpany jest papier, wykorzystywany głównie do stroików i kartek. Do codziennych obowiązków uczestników należy też dbanie o zwierzęta znajdujące się na pracowni.
v Pracownia rękodzieła artystycznego zajmuje się głównie wykonywaniem prac ze szkła witrażowego, najczęściej techniką Tiffany’ego. W wyniku zastosowania ww. metody powstają witraże z kolorowych szkieł o różnej gęstości i fakturze. Dominującym tematem prac są postacie aniołów oraz motywy przyrodnicze. Ponadto, w zajęciach tworzone są stroiki świąteczne i inne ozdoby okazjonalne z wykorzystaniem różnych materiałów naturalnych, takich jak: sznurek sizalowy, siano, papier, karton, szyszki itp.
Wytwory powstałe w wyżej opisanych pracowniach można kupić na zorganizowanych przez Warsztat kiermaszach. Uzyskane w ten sposób środki, w ramach integracji społecznej, wykorzystywane są na organizowane dla uczestników wycieczki oraz spotkania integracyjne: ogniska, grille czy wyjazdy do kina itp.
Ponadto każdy z uczestników w ramach zajęć ma możliwość wzięcia udziału w ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Ćwiczenia dostosowane są pod kątem indywidualnych potrzeb i możliwości uczestnika oraz rodzaju niepełnosprawności. Powyższe zabiegi mają na celu podnoszenie sprawności fizycznej uczestników i prowadzone są pod nadzorem fizjoterapeuty.
Uczestnicy w Warsztacie mają również możliwość korzystania z pomocy psychologa. Pomoc ta, polega między innymi na rozmowach dostosowanych do indywidualnych potrzeb
i przeżywanych przez nich trudności. Pomagają one osobom niepełnosprawnym w zdobyciu umiejętności samodzielnego rozwiązywania napotykanych problemów i akceptacji swojej choroby.
Uczestnicy mają także możliwość brania udziału w treningu ekonomicznym, w ramach którego otrzymują środki finansowe.
W ramach zajęć Warsztat oferuje również uczestnikom udział w zajęciach praktycznych zorganizowanych poza placówką oraz w wizytach studyjnych w pobliskich zakładach pracy.
Rehabilitacja społeczna jest podstawą i bazą wyjścia do rehabilitacji zawodowej, która umożliwia osobom niepełnosprawnym czynny udział w życiu zawodowym, pozwalający uczestnikom samodzielnie zdobywać środki na swoje utrzymanie. Pracownicy WTZ starają się, aby uczestnictwo w Warsztacie kończyło się dla wszystkich osób niepełnosprawnych podjęciem zatrudnienia i usamodzielnieniem się w życiu codziennym.
WTZ jest miejscem, gdzie osoby niepełnosprawne mają możliwość wykazania się swoimi zdolnościami oraz umiejętnościami twórczymi. Uczestnicy Warsztatu z uśmiechem spoglądają
w przyszłość oraz mówią, iż nie wyobrażają sobie życia bez codziennego udziału w zajęciach.
Kończąc prezentację baranowskiego warsztatu zachęcamy do udziału w corocznych kiermaszach prac, które tradycyjnie odbywają się przed świętami. Oprócz uzyskanych dodatkowych środków finansowych płynących ze sprzedaży prac, kiermasze te są ważnym elementem w integracji uczestników ze środowiskiem lokalnym.
Uczestnikami Warsztatu są osoby niepełnosprawne, które ukończyły 18 lat, mają orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności i posiadają wskazanie do uczestnictwa
w terapii zajęciowej zawarte w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności wydanym przez właściwy organ.
Chcąc ubiegać się o przyjęcie do WTZ należy złożyć:
Ø ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do uczestnictwa w terapii zajęciowej, wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności lub inny właściwy organ.
Ø podanie o przyjęcie do WTZ.
Istnieje możliwość odwiedzenia naszej placówki w celu wcześniejszego zapoznania się funkcjonowaniem WTZ. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa i kontaktu
z naszą placówką.
Dane kontaktowe:
Warsztat Terapii Zajęciowej
ul. Zamkowa 24
39-450 Baranów Sandomierski
tel. 15 811 85 36
e-mail:
godziny otwarcia:
pn.– pt. 7:30 – 15:30
Prezentacja prac wykonywanych przez uczestników
w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Baranowie Sandomierskim